Piemonte

Piemont je spolu s Toskánskem nejdůležitějším vinařským regionem Itálie. Jeho název, odvozený z latinského „pedem montis" (úpatí hory), dokonale vystihuje jeho geografii, s majestátními Alpami na severu a západě a úrodnými nížinami Pádské nížiny na jihu a východě. Úroveň místních vín je nejlepší z celé Itálie. Vinice mají nejnižší výtěžnost, je zde nejvíce vín s označením DOCG a i dvě nejstarší apelace DOCG pochází právě z Piemontu. Vinařství se soustředí v jižní části regionu především v oblasti Cuneo, Asti a Alessandria. Klima je zde mírněné velkým množstvím řek, zimy jsou chladné a dlouhé, léto naopak suché a horké. I když je Piemont severním regionem, pěstují se zde hlavně modré odrůdy (70 %) jako Barbera, Nebbiolo nebo Dolcetto. Z bílých jsou nejrozšířenější Cortese, Moscato bianco či Arneis.

Nejkvalitnější piemontskou odrůdou je bezesporu Nebbiolo s vysokou tříslovinou a kyselinkou, z níž vzniká „král italských vín“, Barolo DOCG, které se vyrábí v jedenácti oblastech. Kolem vesnic La Morra a Barolo je více vápencové podloží a bohatší půdy, které dávají kulatější vína, ovocnější a dříve pitelná. Okolí Serralunga d'Alba, Castiglione Falletto a Monforte d'Alba má naopak chudší vápencovo pískovcové půdy, vína z těchto oblastí mají vysokou tříslovinu a velký potenciál ke zrání. Dalším ikonickým piemontským vínem, jehož základ tvoří Nebbiolo, je lehčí a elegantnější Barbaresco z okolí stejnojmenné obce.

Nejpěstovanější odrůdou je ale Barbera s velmi intenzivním ovocným charakterem a svěží kyselinou. Nejznámější Barbery pochází z okolí Asti a Alby.

Nejznámějším piemontským bílým vínem je Gavi z odrůdy Cortese. Většina produkce se sice soustřeďuje v okolí Gavi, ale i kolem obce Tessarolo vznikají velmi zajímavá vína s touto apelací. Díky vyšší poloze kolem 300 m n.m. jsou Gavi z této oblasti méně ovocitá, více minerální, strukturovaná a svěží než je tomu u klasických vín z Gavi. K tomu přispívá i specifické složení jílovité půdy, která je tu neobvykle výrazně červená a velmi bohatá na minerály. 

Další velmi starou lokální odrůdou, i když ne tolik rozšířenou, je Arneis. Tahle odrůda velmi náročná na pěstování v minulosti málem vymizela, ale díky snaze několika vinařů se ji podařilo zachránit a znovu vysadit především v oblasti Roero, kde z ní vzniká hodně ovocné víno s vyšší kyselinkou a velkým potenciálem.



 


Obsah