Toscana

Toskánsko je celosvětově proslulý region nejen svými víny, ale i typickou krajinou s cypřiši, historií, uměleckými díly a památkami. Společně s Piemontem patří mezi tzv. tradiční vinařské regiony, kde se vinná réva pěstuje po staletí a kvalita vín je dlouhodobě na vysoké úrovni. Jsou zde dvě nejstarší apelace DOCG z roku 1980 – Brunello di Montalcino a Vino Nobile di Montepulciano, i úplně nejstarší DOC apelace, kterou získalo bílé víno Vernaccia di San Gimignano. Nejvýznamnější oblastí je střední Toskánsko, právě tady se začala psát historie novodobého vinařství.

Klima regionu je v jednotlivých oblastech velmi rozdílné: oblast Chianti mezi Florencií a Sienou je chladná a vlhká, Montalcino jižně od Sieny je relativně suché, středozemní s malými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí, Montepulciano je naopak typicky vnitrozemské s výraznějšími teplotními výkyvy a přímořská oblast Maremma je celoročně velmi teplá.

Toskánští vinaři hodně pracují s mezinárodními odrůdami jako Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah nebo Chardonnay, na kterých jsou založena nejprestižnější vína tohoto regionu tzv. „supertoskánci“ jako Sassiccaia, Ornellaia, Tignanello nebo Solaia. Ale bezkonkurenčně nejpěstovanější odrůdou nejenom v Toskánsku, ale i v celé Itálii, je Sangiovese (v překladu Jupiterova krev „Sangue di Giove“). Ta tvoří základ tradičních velkých toskánských vín Chianti, Brunello di Montalcino a Nobile di Montepulciano. V Maremmě převažují bílé odrůdy Vermentino, Trebbiano a Malvasia, z níž se vyrábí nejznámější dezertní toskánské víno Vino Santo.

Obsah